Leczenie kanałowe

Skuteczność leczenia kanałowego jest wysoka

Obecnie wiele zębów „skazanych”
na usunięcie udaje się wyleczyć.
Leczenie kanałowe to procedura sprawdzona i bezpieczna. Jest tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcie uszkodzonego zęba
i zastąpienie go mostem protetycznym, bądź wykonanie implantu. Prawdą jest, że leczenie kanałowe zęba to procedura czasochłonna, wymagająca ponadprzeciętnych umiejętności operatora oraz bogatego instrumentarium.

Leczenie kanałowe to dobra inwestycja w Twoje zdrowie

Problemy endodontyczne są w 90% powodem bólu zębów. Zarówno tych ostrych, bardzo silnych,
jak i tych przewlekłych, ćmiących, ciągnących się tygodniami
i miesiącami. Każda infekcja jest zawsze potencjalnie groźna. Większość zębów można uratować, ale część niestety musi być usunięta. Priorytetowe jest dla nas odcięcie źródła zakażenia. Aby taki ząb mógł służyć do końca życia, należy dokładnie oczyścić, poszerzyć i odkazić kanały korzeniowe, szczelnie je wypełnić aby nie doszło do powtórnego zakażenia, a na koniec trwale odbudować zniszczoną koronę zęba.

Etapy

W czasie leczenia kanałowego konieczne jest, czasem wielokrotne, prześwietlenie zęba – zdjęcie RTG/RVG. W dniu zabiegu, niekiedy również dnia następnego, ząb może być nieco bolesny. Nie jest to jednak regułą, a jeśli ból wystąpi, daje się łatwo opanować za pomocą powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych. Ostatnim etapem jest trwała odbudowa zęba. Najczęściej konieczna jest odbudowa całkowita za pomocą wkładów koronowo-korzeniowych umieszczanych w kanale korzeniowym i następnie korona protetyczna.

 

Powtórne leczenie kanałowe

Czasem zdarza się, że zęby wcześniej leczone kanałowo wymagają powtórnego leczenia. Objawem wskazującym na taką konieczność może być ból lub, czasem widoczna dopiero na zdjęciu rentgenowskim, zmiana w postaci ciemnej „plamy”
w okolicy wierzchołka korzen

Koszty

Leczenie kanałowe jest kosztowne. Czas poświęcony na tę czynność jest kilkakrotnie dłuższy,
a ilość potrzebnych narzędzi
i urządzeń wielokrotnie większa. Dodatkowo problemem jest koszt oprzyrządowania
i materiałów. Niestety, kanałów
w zębie jest czasem kilka. Po leczeniu kanałowym zęba niezbędne jest założenie korony protetycznej po uprzednim zaopatrzeniu zęba we wkład/-y koronowo-korzeniowy/-e.

Profilaktyka

Starannie przeleczone i zaopatrzone koronami oraz wkładami zęby, mogą służyć bardzo długo. Najrozsądniej jest nie dopuścić do powstania konieczności leczenia kanałowego. Poza przestrzeganiem higieny, dorośli raz w roku, a dzieci dwa razy w roku powinni przejść przegląd uzębienia. Nie ma sensu odkładać leczenia ubytku próchniczego na przyszłość. Próchnica zębów najczęściej jest niebolesna. Boli dopiero wtedy, kiedy ulegnie infekcji miazga zębowa.

 

Dla zdrowego uśmiechu warto poświęcić pół godziny w roku i zgłosić się na badanie kontrolne.